2017
Sürdürülebilirlik Raporu
EN
Menu
İklim Değişikliği

Tofaş olarak, günümüzde dünyamızın yüzleştiği en önemli sorunların başında gelen iklim değişikliğinin yaratabileceği çevresel, sosyal ve ekonomik risklerin ve üzerimize düşen sorumluluğun bilinciyle hareket ediyoruz. Çevre ve iklim sorumluluğu bilincini tüm değer zincirimizde yaygınlaştırmayı ilke ediniyoruz.

İklim değişikliği konusunun yönetiminden Sürdürülebilirlik Komitesi ve Sürdürülebilirlik Çalışma Grubu sorumlu olup, raporlama CEO’ya yapılmaktadır.

Tofaş, 2017 yılında da CDP ye yanıtlarını sunmuş olup, yapılan değerlendirme sonucunda Climate Change programında B bandında yer almıştır. CDP Water programında ise değerlendirme notu “B Management” olarak gerçekleşmiştir.

Paydaşlarımızın iklim değişikliği konusunda bizden en önemli beklentisinin, daha düşük emisyon değerlerine sahip ya da alternatif yakıtların kullanıldığı araçların geliştirilmesi ve bir insan hakkı olan seyahat özgürlüğü ve taşımacılık operasyonlarının daha sürdürülebilir yöntemlerle gerçekleştirilmesine yönelik araçların üretilmesi olduğunun bilincindeyiz. Bu doğrultuda, araçlarda yakıt tüketiminin azaltılması çalışmalarımızla enerji tasarrufu sağlayarak emisyon salımını mümkün olan en düşük düzeye getirmeye çalışıyoruz. Aynı şekilde, dağıtım süreçlerimizde de enerji verimliliği sağlayacak çalışmalar yürütüyoruz. Bunun yanında FCA’nın yürüttüğü konvansiyonel motorlu araçlarda verimliliğin artırılması, alternatif yakıt sistemlerinin artırılması çalışmalarına önde gelen Ar-Ge ve üretim merkezlerinden biri olarak destek veriyoruz.

2011 yılını baz alarak, üretimden kaynaklanan sera gazı emisyonu salımımızı 2020 yılına gelindiğinde %30 düşürmüş olmayı hedefliyoruz.

İklim Değişikliği konusu hakkında detaylı bilgiye http://www.tofas.com.tr/tr/surdurulebilirlik/Pages/IklimDegisikligi/Politika.aspx adresinden ya da http://ir.tofas.com.tr adresi üzerinden interaktif olarak da yayınladığımız 2017 Tofaş Faaliyet Raporu’ndan ulaşabilirsiniz.

Grafik Analiz Dosyalar
Önceki